piątek, 6 czerwca 2014

Jakie skutki niesie ciągły stres? Jak sobie z nim radzić?

Chroniczny stres sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na infekcje, a jeśli choroba się rozwinie, będzie przebiegała dłużej i ciężej - twierdzi dr Janice Kiecolt Glaser, psychoimmunolog z The Ohio State University College of Medicine.

Według dr Kiecolt Glaser, hormony są biologicznym odzwierciedleniem naszych emocji. Te związane ze stresem, takie jak kortyzol, stanowią element reakcji naszego organizmu na zagrożenie, przygotowując go do ucieczki lub walki. Jeśli jednak znajdujemy się pod wpływem chronicznego stresu, który wciąż nie mija, a produkcji szkodliwych hormonów wcale nie towarzyszy walka lub ucieczka, sytuacja zaczyna stanowić zagrożenie dla naszego układu odpornościowego. Co można więc zrobić, aby układ immunologiczny sprawnie funkcjonował?

Dr Kiecolt Glaser radzi, aby próbować kontrolować swój stres za pomocą takich czynności, jak nauka prawidłowego oddychania, popularna ostatnimi czasy, wywodząca się z buddyjskiej medytacji praktyka uważności, czy rozmowa z terapeutą. W niedawno opublikowanym badaniu, jej zespół stwierdził, że u kobiet, które wcześniej chorowały na raka piersi, uprawiających dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące jogę, obserwowano dużo niższe stężenie cząsteczek zapalnych i dużo lepszą jakość snu, niż u grupy, która nie podejmowała takiej aktywności. 

Dr Glaser sugeruje też, że w zmaganiach ze stresem pomocną bronią mogą być ćwiczenia fizyczne oraz większa ilość kontaktów z przyjaciółmi i bliskimi. 
źródło: magazyn "Charaktery"
Tak wyglądają osoby zestresowane:


...a tak zrelaksowane:

U osób zrelaksowanych można zauważyć spokój na twarzy, dyskretny uśmiech oraz słuchawki na uszach, oznaczające to, że w sytuacjach stresujących wielką moc i ukojenie może dawać nam relaksacyjna muzyka.

Tak więc starajmy się jak najczęściej się relaksować i wysypiać co najmniej 8 godzin na dobę a napewno będziemy mniej podatni na stres. 
Pytanie do Was- jakie macie najlepsze sposoby radzenie sobie ze stresem? Zdradźcie ;)
ZA KAŻDY KOMENTARZ DZIĘKUJĘ, NAPEWNO SIĘ ODWDZIĘCZĘ KOMENTARZEM NA TWOIM BLOGU!
P@ulli$t@

2 komentarze:

Mrs. Daria on 7 czerwca 2014 08:00 pisze...

Świetny post :)! Masz dar pisania .
Zapraszam:
mystersdaria.blogspot.com
Jeśli mój blog Ci się spodoba zaobserwuj go, a z pewnością zrobię to samo ;)

Kely Chica on 9 czerwca 2014 13:04 pisze...

mnie również najlepiej relaksuje muzyka - doskonałe wyjście
świetny blog, wszystko zorganizowane i 'poukładane' :)

co powiesz na wspólną obserwację?
zacznij i daj znać u mnie, a w 100% się odwdzięczę ;)
http://www.4ever-souril.blogspot.com/

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz:)